Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ankara Çene Estetiği

Çene Estetiği; Yüzümüzün önemli estetik ünitelerinden biri olan çene yapımız, bazen farkedilmese de profil görüntü gözönüne alındığında çok belirgin bir estetik ayrıntı durumundadır. Çenenin küçük ya da büyük oluşu, öne çıkık ya da çok arkada oluşu, çenede eğrilik ya da asimetrik duruş, yüzümüzdeki önemli estetik sorunlardan biri olabilir. Çene estetiği ile ilgili yaşanan sorun ne ise çözüm ve operasyon planı da soruna yönelik hazırlanır.

Çene Estetiği Ameliyatı Ne İçin Yapılır?

Çene küçük ve gerideyse; Çene estetiği konusunda karşılaşılan en fazla problem çenenin geride ve bir miktar küçük olmasıdır. Bu sorunun giderilmesi için ameliyatlı ya da ameliyatsız çözümler önerilebilir. Gerekli olan yöntemi uzman doktor belirlemelidir. Çene eğer çok gerideyse çenenin kemik yapısının kesilerek öne alınması (Genioplasti), cerrahi olarak çene altının dışa doğru çıkarılıp uzatılması işlemi yapılabilir.
Çene Öne Çıkık Ve Normalden Büyükse; Tam tersine çene önde ve uzunsa çenenin geriye çekilmesi işlemi yapılmalıdır. Eğer çene ucu uzun ve büyükse çene ucunda törpüleme ya da çenenin geriye çekilmesi işlemi uygulanır. Bu işlem oldukça komplike, uzun iyileşme dönemi gerektiren, hastanın beslenmesini etkileyecek derecede zaman alan bir işlemlerdir.

Çene Yanları Belirsiz Ya Da Fazla Belirginse; Hastanın çene yanları çok belirsiz ve silikse genellikle ağız içinden bir implantla çene kenarları ve çene köşeleri belirginleştirilir. Tam tersi, hastanın çenesi çok belirgin ve çıkıksa çıkık bölgeler bir oranda törpülenerek küçültülmektedir.

Çenede Asimetrik Bir Durum Varsa; Gelişimsel çene asimetrilerinde yine cerrahi müdahale gerekebilir. Bir taraf geniş diğer taraf dar kalan asimetrik çenelerde ekleme ve eksiltme planlarıyla cerrahi müdahale gerçekleştirilir.

Tüm bu uygulamalarda değerlendirilmesi gereken en önemli kriter hastanın diş ilişkisi durumudur. Alt ve üst dişlerin ilişkisinin oklüzyon denilen ideal dengesinin korunması, bu denge bozuksa düzeltilmesi gerekir. Uygulamaların tamamı hastanın özgün sorun ve ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir.

Estetik gereksinimle talep edilen ameliyatlarda öncelikle cerrahi müdahale yapılmadan, olası tedavi yöntemleri mutlaka gözden geçirilir. Bahsedildiği üzere oldukça hassas bir yapı olan çeneye cerrahi müdahalede bulunmak uzun ve zahmetli bir iyileşme dönemini de zorunlu kılacaktır. Cerrahi müdahalenin tek çözüm olduğu durumlarda oklüzyon dengesi gözetilerek soruna nasıl müdahale edileceği operasyondan önce detayları ile planlanır.

Çene Estetiği Ameliyatı Hangi Durumda Ve Kimlere Uygulanabilir?

Bir sağlık sorunu varsa herhangi bir kısıtlama olmaksızın çeneye cerrahi müdahale yapılmaktadır. Bunun dışında yine hamile ve emziren kadınlara bu müdahale yapılamaz. Gelişme çağındaki çocuk ve gençlere uzman doktorun değerlendirmesi ile müdahalede bulunulabilir. Çocuk ve gençlere cerrahi müdahale önerilmemekle birlikte bazen henüz gelişme çağında olmanın yenilenme avantajı kullanılarak bazı estetik ve sağlık sorunlarının kalıcı çözümü sağlanabilmektedir.

Çene Cerrahisi Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

Genel anestezi ile yapılan ameliyatlar ameliyatın niteliğine tek ya da çift çeneye yönelik olmasına göre 1,5 – 3 saat arasında sürebilmektedir. Ağız içinden yapılan müdahalelerin ardından dışta herhangi bir iz kalmayacaktır.

Çene ameliyatından sonra hasta, 2 – 3 gün kadar hastanede gözetim altında tutulur. Yine bu 2 – 3 gün içinde hasta yalnızca sıvı besinler alır. İlerleyen zamanlarda kademeli olarak katı yiyeceklere geçilir. Yaklaşık 20 gün sonra tam olarak normal yaşama dönülür.

Basit çene ameliyatları olarak tabir edilen yağ dolgusu ile çene düzeltilmesi, medpor hazır çene protezi ile dçene düzeltme ya da silikon çene protezi ile çene düzeltme ameliyatları 1 saatte yapılır aynı gün hasta evine gidebilir ve iyileşme süresi bir haftadır.