Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı

Genetik ve çevresel faktörler neden ile yaşanan burun tıkanıklılarının giderilmesi için yapılan burun tıkanıklıkları ameliyatları, çoğunlukla estetik ameliyatlarla birlikte kombine olarak gerçekleşir.Yaşam kalitesini düşüren burun tıkanıkları çoğunlukla insanı uykusuz bırakan ve ruh halini büyük ölçüde etkileyen bir durumdur.

Birçok hastalığın başlıca sebebi olan solunum güçlüğünün altında yatan burun tıkanıklıkları insanı büyük ölçüde rahatsız eden bir durumdur. Horlamaya da neden olan burun tıkanıklıkları, kalp akciğer sorunlarının da kimi zaman başlıca sebebidir. Düzensiz soluk alıp vermenin yarattığı bu durumu ortadan kaldırmak ise sanılanın aksine çok zor bir süreç değildir. Burun tıkanıklıklarının başlıca nedeni burunun iç yapısındaki bozukluktan kaynaklanır. Bu nedenle burun tıkanıklığı burun estetiği ameliyatı ile kombineli olarak gerçekleşir.Burun kemiğinin yada kıkırdağındaki eğrilikten yada büyüyen bir et parçasından kaynaklanan burun tıkanıklığı ameliyatı  sorunun şekline göre biçim alır.

BURUN TIKANMASININ SEBEPLERİ ;

Burun tıkanıklarının başlıca sebebi genetik faktörlerdir. Burnun doğuştan eğri olması en önemli faktör olurken geçilen bir kaza  yada alınan bir darbede burunda tıkanmaya yol açabilir. Öte yandan sigara dumanı ,ağır kokulara maruz kalmak, klimalı ortamlarda yaşamak burun etinin şişmesine neden olduğundan burun tıkanma sorunlarıda sık sık gözlenir. Burun etinin şişmesi durumuna konka şişmesi adı verilir. Sinüzit hastaları, alerjik bünyeli kişilerde ve burun damlasını sık kullananlarda gözlenen konka şişmesi yaşam kalitesini düşürdüğünden burun tıkanıklığı ameliyatı gerektirir. 18 yaşına kadar burun gelişimi devam ettiğinden, bu yaşa kadar yaşanan burun tıkanıklarına mümkün olduğu kadar ilaç tedavi yöntemleri ile müdehale edilir ve daha sonra burun tıkanıklığı ameliyatı gerçekleştirilir.

BURUN TIKANIKLIĞI AMELİYATI NASIL OLUR;

Burun tıkanıklığı ameliyatı iki yöntemle yapılır. Burun tıkanıklığının sebebi burun kemiği eğiliği ise deviasyon yani burun kemiği ameliyatı gerçekleştirilir. Bu ameliyat şeklinde hasta  hastane koşullarında genel anestezi yöntemi ile bayıltılarak burun kemiği kırılır ve yeniden şekil verilir. Bazı hallerde vücudun başka bölgesinden alınan kıkırdak buruna monte edilerek sorun giderilmeye çalışılır. Burunun mukoza tabası örtülerek yeniden derinin dikilmesi ile tamamlanan ameliyatlarda bazen gerekli görülmesi halinde nasal silikon kalıplar yerleştirilir. Bu kalıplar 72 saat içinde alınarak burun içinde temizlik yapılır.  Yaklaşık bir buçuk saat süren burun tıkanıklığı ameliyatının etkileri ise bir ile iki hafta içinde büyük ölçüde ortadan kalkar.

Öte yandan burun tıkanıklığına neden olan burun yan duvarlarının şişmesi olarak tanımlanan konka şişmesine yapılan cerrahi müdahalede yine hastane ortamında genel anestezi ile gerçekleşir. Eskiden cerrahi müdahale ile kesilerek alınan burun eti  yani konka ameliyatları kabuklanmaya yol açtığı ve bir süre nefes almayı zorlaştırdığı için tercih edilmez hale geldi. Bunun yerine şimdilerde operasyonu ve iyileşme oranı daha hızlı olan lazer ve radyo frekans yöntemleri geliştirildi. Sorunun büyüklüğüne göre üç yada dört seans ile ortadan kaldırılan burun tıkanıklığı ameliyatında hastaya düşük ayarda ısı ile müdahale edilmesini daha sağlıklı ve daha başarılı sonuçlar doğuruyor.