Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İz ve Çatlak Tedavisi

İz ve Çatlak Tedavisi Nedir?

İz ve Çatlak Tedavisi; Vücudu kaplayan deri büyüme ile genişler. Vücudun tümünü örten cilt koruyucu işlevdedir. Cilt insanın vücuduyla beraber büyür. Ancak bu büyüme zaman zaman dengeli devam etmez ve hızlı büyüme ve kilo almaya uyum sağlayamayan deri çatlayarak genişlemesini sürdürmeye çalışır. Bu tür bir gelişmeye estetik ve cilt sağlığı açısından müdahale edilmek durumunda kalınabilir.

İz ve Çatlak Tedavisi Ne İçin Yapılır?

Çatlağın oluştuğu bölgede cilt tonunu ve canlılığını kaybeder. Yoğun kırışıklı cilt alanlarında kırışıklık ve sarkıklık oluşabilir. Çatlaklar genellikle göbek, kalça ve bacağın üst bölümünde yoğun oluşur. Söz konusu çatlakların tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmasa da üst katmanla sınırlı kalmış çatlakların düzeltilmesi mümkündür.

İz ve Çatlak Tedavisi Hangi Durumda ve Kimlere Yapılır?

Bu durum daha çok hamilelik ve ergenlik dönemlerinde fazlaca görülür. Ayrıca kısa sürede aşırı kilo alma durumu da deride çatlaklar oluşumuna neden olur. Cilt çatlağı kişiye ve kişinin deri yapısına göre farklı oranlarda gerçekleşebilir. Uygulamalar ciddi risk ve yan etki taşımamakla beraber mutlaka uzman doktor kontrolünde olunmalı, hamilelik ve yakın geçmiş rahatsızlıkları ya da halen devam eden başka rahatsızlık tedavilerinin bilgileri doktora teslim edilmelidir.

İz ve Çatlak Tedavisinde Hangi Cihazlar Kullanılıyor?

CO2 Fraksiyonel Lazer; CO2 fraksiyonel lazer Cihazı, cildi yüzey, derin ve orta katmanlarda aynı anda etkili iz ve çatlak tedavisi oluştururabilen hafif ve hızlı bir cihazdır. Cilt soyma, skar ve kırışıklıkların giderilmesi, patolojik oluşumun alınması, sorunlu dermal dokuların çıkartılıp alınması gibi işlemler rahatlıkla ve hasta konforuyla uygulanabilmektedir.

Fractora (Altın İğne); Fractora yani altın iğne, farklı cilt katmanlarına odaklanabilen bi polar radyo frekans enerji aktarır. Fraksiyonel lazerle çatlak tedavisi, ciltteki collagen yapıyı ve epitel dokuyu uyarıp yenileyen bir sistemidir. Kontrollü hasar verilerek uyarılan dokularda bu mozaikleme sayesinde yara izi küçülür. Cilt düzleşir ve çevresindeki ciltle uyumlulanır.

İlginizi Çekebilir  Lazer Epilasyon

Fractora altın iğne yöntemi ile cilt yenilenmektedir. Sivilce, leke, kırışıklık, cilt düzensizliği önemli ölçüde ve kalıcı olarak ortadan kaldırılır. Cilt alt dokusuna iletilen radyo frekans enerjisi, collagen hücrelerde oluşturduğu tepki ile ciltte savunma yapılanmasını tetikler. Sistem özellikle vücudun güneş gören bölgelerinde hemen tüm görsel olumsuzluklara ve cilt sağlığı sorunlarına müdahale eder. uygulama öncesi özel bir kremle lokal anestezi oluşturulur. Acısız geçen müdahalenin ardından birkaç gün soyulma ve kızarıklık yaşanır ve kişi günlük yaşamına kısa sürede dönmüş olur.

Dermapen; Bir mikro iğneleme cihazıdır. Cilt yenileme işlemlerinde kullanılır. Ciltte ağrı ve hasar yaratmadan açılan mikro kanallar collagen sentezini uyarıp artırarak hasar ve gözeneklerin küçülüp kapanmasını sağlamaktadır. Çatlaklar, yara izi, akne ve akne izi gibi rahatsızlıklarda gerek görülürse daha derin mikro kanallar da açılarak, tek seansta çok daha kesin ve konforlu sonuçlar alınabilmektedir. Dermapen, Lazer yöntemleri ile kombine olarak kullanıldığında son derece etkileyici ve başarılı sonuçların ortaya çıktığı görülmüştür. İşlemin ve bütün seansın tek bir iğne ile tamamlanması önemli bir avantajdır. Dermapen uygulaması hem doktor hem de hasta için gerçek anlamda konfor sağlamaktadır.

İz ve Çatlak Tedavisi İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

Uygulamalar iz ve çatlak sayısı ve miktarına göre değişen sürelerde gerçekleşir. Seanslar kombine işlemler de olsa ortalama yarım saatlik son derece konforlu uygulamalardır. Tedavi süreleri gene değişkenlik göstermekle birlikte bir hafta içinde kalıcı olarak iyileşme süreci tamamlanır.

Co2 fraksiyonel lazer, duruma göre ayda bir defa olmak üzere 3 – 5 seans uygulanabilmektedir. Uygulamadan sonra cilt yüzeyinde noktasal kabuklanma oluşur ve bu kabuklanma bir hafta içinde dökülür. Çatlakları %50 oranında düzeltilir.

Hiç bir cerrahi müdahale gerektirmeyen, son derece basit ve rahat uygulanabilen bu yöntem ve cihazlar sayesinde alanda yetkin ve uzman olmayan kişilerin de bu uygulamaları yapıyor olması çok büyük bir risktir. Ortaya çıkacak sonuç, estetik açıdan hüsrana uğramanıza yol açabileceği gibi, yeni sağlık sorunları ile sizi baş başa bırakabilir. Bu tedaviler ne kadar kolay görünürse görünsün, olası riskler nedeniyle mutlaka uzman doktor eliyle yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Lazer Ben Tedavisi