Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Koltuk Altı Botoks

Koltuk Altı Botoks; Koltuk altı terleme botoks uygulaması ile aşırı terleme gibi sağlık sorunlarının giderilmesinde çok önemli tedavi edici işlemler olarak resmileşmiş ve reçete haline gelmiş durumdadır.

Aşırı Terleme İçin Koltuk Altına Botoks Uygulaması

Koltuk altının aşırı terlemesi durumunda bölgede çok fazla ıslaklık oluşur. Neredeyse damlayacak oranda terleme gerçekleşir. Kıyafetlerde ıslak halkalar görülür. Bazen günde dört beş kez kıyafet değiştirmek gerekebilir. Hassas kumaşlı giysiler giymek imkansızlaşır. Bu durum önemli bir sosyal rahatsızlık haline gelir.

Terlemenin nedeni, sempatik sinir sistemindeki yüksek tempolu çalışma halidir. Koltuk altı terlemesine bazı kişilerde avuç, ayak ve ayak tabanı terlemeleri de katılır. Bu durum hastanın bünyesi ile alakalı bir durumdur. Gerginlik, stres gibi durumlar koltuk altı terleme oranını daha da artırır. Rahatsız edici terleme genellikle ergenlik dönemi ile birlikte başlar.

İşlem, uyarıcı sinir sistemi ile ter bezlerinin bağlantısını bloklamak için yapılmaktadır. Bu şekilde terleme oranı düşürülecek ve yaşam konforu yükseltilecektir.

Terleme koltuk altı botoks hamile ve emziren kadınlara yapılamaz. Özellikle kas hastalığı olan kişilere Botulinum toksini zaten tümüyle yapılamaz. Kinidin, Gentamisin gibi ilaçları kullananlara uygulama yine kesinlikle yapılamaz.

Koltuk altına terleme için botoks yapılması çok kısa bir seansla tamamlanır. Botulinum toksini içeriği bir ölçü daha sulandırılarak gevşetilir. İçerik tam ikiye bölünerek iki koltuk altı bölgesine belirlenen aralıklarla yirmi otuz ayrı noktadan mikro iğnelerle enjekte edilir.

İlk uygulamadan iki hafta sonra tekrar kontrol muayenesi yapılır. Koltuk altlarında nişasta unuyla iyot testi uygulanır. Terlemenin devam ettiği noktalara tekrar botulinum toksini enjekte edilir.

Aşırı terleme tedavisinde koltuk altı botoksu uygulamasında bölgenin hassaslığı nedeniyle acı hissedileceği düşüncesi doğru değildir. Operasyondan önce bölgede anestetik krem kullanılarak uyuşma sağlanır. Uygulama anında buz presiyle ve soğuk hava üfleyen cihazlar kullanılarak konfor daha da artırılır.

Terleme tedavisi için yapılan bu işlemden sonra oluşan hiçbir yan etki yoktur. Cilt içine uygulama yapıldığı için koltuk altı dokusu zedelenmez. Yalnızca enjeksiyon işleminden kaynaklanan kısa sürede geçecek hafif morluklar oluşabilir.

Kol altı botoksu için genel olarak geçerli olan süre bu uygulama için de geçerlidir. Olumlu etkinin tamamen sonlanması altı ile sekiz ay kadar sürer. Yapılan gözlemlerde Botulinum toksininin etkisi geçtikten sonra da terlemenin genel olarak oldukça azaldığı belirlenmiştir. Bununla birlikte uygulamanı etkisini tamamladığı periyotlarla tekrarlanması terlemeyi çok daha önemli ölçüde geriletecektir.

Genellikle terleme sorununa karşı krem, deodorant losyon kullanımı gibi çözümler aransa da bu çabaların kalıcı bir faydası olmaz. Bir ölçüde alüminyum içerikli losyonlar etkili olabilmektedir. Cerrahi yöntemler de kalıcı çözüm üretebilmektedir. Ancak tüm bu yöntem ve tekniklerin içinde Botulinum toksini uygulaması, sağladığı konfor ve zamanla oluşturduğu kalıcı etki nedeniyle ön plana çıkmış durumdadır.

Herhangi bir yan etki ya da olumsuz gelişme beklenmemesine rağmen uygulamanın yeterince iyi bir sonuca yol açmasını sağlamak için uzman bir doktorun bu planlama ve operasyonu yapması zorunluluktur. Medikal bir uygulama uzman olmayan kişiler tarafından kesinlikle yapılmamalıdır. Ankara’da aşırı terleme sorunu için yapılan koltuk altına botoks yapılmasının fiyatları işlem yapılacak alan sayısına göre doz ücreti olarak verilmektedir.