Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lazerle Varis Tedavisi

Varis Nedir?

Varis, özellikle uzun süreli yorgunluklara katlandığımız günümüz sosyal ortamında çoğunluğumuzun yaşadığı bir sağlık sorunudur. Varis başlangıcı genellikle bacaklarda ve ayak bileklerinde oluşmakla birlikte vücudumuzun diğer bölgelerinde de meydana gelebilir. Farklı aşamalardaki varisler farklı etkiler gösterir. Şişebilir, ağrı yapabilir, kaşıntı ve hassaslık oluşturabilir. Kanama durumu bile ortaya çıkabilir.

Genişlemiş damarlar, toplardamar basıncının artmasıyla iyice belirginleşir. Yerçekimine karşı kanın kalbe dönmesini sağlayan toplardamar yapısı ve damarların içindeki kapakçıkların bozulması sonucu varis oluşur. Damar içi kapakçıkların yetersizliği kanın kalbe ulaşmasında sıkıntı üretir ve bir miktar kan genişlemiş damarda göllenir. Sağlıklı bir toplardamar sisteminde kan aşağıdan yukarıya doğru hareket eder. Yüzeysel ve derin toplardamarlarda bulunan kapakçıklar kan akımının geriye kaçmasını engelleyen yapılardır. Varis durumunda bu kapakçıklar işlevlerini yerine getiremiyor demektir. Ven yetmezliği olarak adlandırılan varis, başlangıçta estetik bir sorun iken zamanla ağırlaşarak ağrı, şişme, bacakta beslenme sorunu ve güçsüzlüğe nihayetinde kapanmayan uzun süreli yaralara neden olabilir.

Nd Yag Lazer ile Varis Tedavisi Ne İçin Yapılır?

Daha çok kadınlarda görülen varis durumu hormon sorunları, kilo, yerçekimi ortam değişimleri, ayakta çok kalma, hareketsizlik ve bazı dolaşım bozuklukları gibi nedenlerle oluşmaktadır. Oluşan bu estetik ve sağlık sorununu gidermek, hasarlı damarların ortadan kaldırılıp sağlıklı damar yapılarının oluşumuna zemin hazırlamak için varis tedavisine başlanmalıdır.

Varis yalnızca estetik bir sorun olarak algılanmamalı, önemli kan dolaşımı sorunlarının ilk alarm verdiği izler olabileceği göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle Nd Yag Lazer sistemi, sorunlu damar sistemine müdahale ederek yeni ve sağlıklı yapının oluşmasına zemin hazırlar.

Nd Yag Lazer Hangi Durumda Ve Kimlere Uygulanabilir?

Nd Yag Lazer uygulaması her yaş ve cinsiyet için kullanılabilmektedir. Çoğunlukla 30 ve 40’lı yaşlardan itibaren varis sorunu artmaya başlar. Kalp pili bulunanlar, kanama bozukluğu olanlar, farklı rahatsızlıklar nedeniyle ilaç tedavisine devam edenler, epilepsi rahatsızlığı olanlar, hamileler ve emziren kadınlar bu uygulamaya lazerle varis tedavisi riskleri nedeniyle dâhil edilemezler. Hastanın bu yöntemi kullanmak için uygun olup olmadığına doktor karar vermelidir.

Varis Tedavisinde Nd yag lazer Cihazı Kullanılır

Tedaviye başlarken varisin ultrason ile araştırılması gerekir. Varis haline gelmiş damar dallarının belirlenmesi çok önemlidir. Bu tespitle otaya çıkan durum, tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağına karar verilmesinde etkili bir yol çizer.

Nd Yag Lazer cihazı 1064 nano metre dalga boyu ölçüsünde lazer ışını üretmektedir. Bu lazer ışını damar içindeki oksi – hemoglobin tarafından emilir. Işın bu şekilde ısı enerjisine çevrilmiş olur. Bu ısı enerjisi sayesinde hasarlı damar küçülür, tahrip olarak ortadan kalkar.

Nd YAG lazer cihazı kılcal damar tedavisinde çokça kullanılmasının yanı sıra, fiziki nitelikleri itibariyle diğer lazerlere nispeten dokuya daha derin nüfuz etmektedir. Dolayısiyle, yüzeysel ya da derin tüm damar yapılarında etkili olmaktadır. 4 – 5 milimetre kalınlığındaki damarları yok edebilmektedir. Hedef dokular belirlendikten sonra lazer epilasyon ve cilt gençleştirme operasyonu olarak da uygulanabilmektedir.

Nd YAG Lazer Uygulaması Ne Kadar Sürüyor?

Nd YAG Lazer Uygulaması bir ya da iki seans ile tamamlanır. Yine seanslar arası süre bir ya da iki ay olarak belirlenir. Bu ortalama rakamların yanı sıra tedavi sayısı hastanın sorunlu damar miktarına ve sorunlu damar büyüklüklerine göre değişecektir. Bir seansın süresi de yine hastanın durumuna göre 10 dakika ile 60 dakika arasında değişmektedir.

Nd: YAG Lazer Uygulamasının ardından günlük sosyal ilişkilerimize derhal dönebiliriz. Ancak ilk birkaç gün yorucu aktivitelerden uzak durmak gerekmektedir. Ağrı şikâyeti olmayacaktır. İşlemin uygulandığı bölgelerde kızarıklık ve kabarma oluşur. Birkaç gün içinde bu durum da son bulur. Uygulamadan sonra yine bir süre güneşe çıkmamak, tedavi noktalarını güneşle temas ettirmemek gereklidir.

Uygulama oldukça basit görünmek ve olmakla beraber herhangi bir komplikasyon durumuna karşı mutlaka uzman bir doktorun eliyle gerçekleştirilmesi gerekmektedir.