Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Leke Tedavisi

Leke tedavisi Cildimizde daha çok güneşle temas halinde olan bölgelerimizde meydana gelen lekelerin ortadan kaldırılması ve genel cilt dokusunun uyumlu renkte kalmasını sağlamak için yapılan uygulamalar leke tedavisi olarak sınıflandırılabilir. Leke tedavisi vücutta özellikle yüz bölgesinde ve güneş gören bölgelerde farklı nedenlerle ve farklı niteliklerde lekeler oluşabilmektedir. Bu lekelerin herhangi bir yaşamsal riski olmasa bile estetik olarak önemli bir sorun haline gelmesi, önemli ölçüde psikolojik rahatsızlık vermesi mümkündür. Bu rahatsızlık durumunun ortadan kaldırılması için cilt lekelerinin tedavisi gereklidir.

Leke tedavisi vücutta oluşan lekeler ilk etapta sağlık riski taşımıyor olsa da daha ciddi rahatsızlıkların habercisi de olabilmektedir. Bu nokta, özellikle uzman bir doktorla görüşülmesini zorunlu kılan ilk gerekçedir. Bu lekeler çeşitleri itibariyle koyu renkte olabildiği gibi melanin eksilmesi ile deride renk açılması şeklinde de gerçekleşebilir. Pigment lezyonlarının yanı sıra, güneş lekeleri, gebelik lekeleri, mantar rahatsızlıkları, çillenme, kafeola lekeleri, alerjik lekeler örnek leke çeşitleridir.

Leke tedavisinin herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Lekenin doğumdan mı geldiği, sonradan oluşması durumunda hangi etkenlerden kaynaklandığı belirlenmelidir. Çok ciddi bir sağlık ve estetik sorunu olmadıkça gelişme çağındakilere leke tedavisi uygulanmaz. Hamile ve emziren kadınlarda, farklı rahatsızlıklar nedeniyle tedavi ve ilaç kullanımı sürdüren, kalp ve damar sorunu yaşayan bireylerde özellikle lazerle leke tedavisi gibi uygulamalar kullanılamaz. Tedaviye ve tedavinin niteliğine mutlaka uzman bir doktor karar vermelidir.

Q-Switch lazer leke tedavisi son derece başarılı leke tedavi uygulamalarından biridir. Hedef bölgeye uygulanan lazer enerjisi yoğun melanin içeren ve koyulaşmaya neden olan hücreler tarafından absorbe edilir. Normal değerlerdeki hücreler ise bu iletim durumundan hiç etkilenmez. Bu şekilde denge yeniden oluşturulur. Q-Switch Lazer uygulaması diğer lazer tedavilerinden farklı olarak bronzlaşmış ciltlerde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Q-Switch Lazer tedavisi farklı nitelikteki lekelere uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir  El Gençleştirme

Melazma tedavisine yönelik uygulamanın sonunda hiçbir kızarıklık oluşmaz. Tümüyle ağrısız bir işlem olur ve ciltte de artı olarak yenilenme sağlanır. Kullanılan 1064 nano metre dalga boyu,  soyulma, yanma, kızarıklık ve kabuklanma oluşturmaz.

Yaşlılık lekesi, güneş lekesi ve çil tedavisine Q-Switch Lazer cihazı ile 532 nano metre dalga boyu kullanılır. Hafif bir yanma, birkaç günlük kızarıklık ve yine hafif ölçüde kabuklanma olur. Bir haftaya kadar etkiler de leke de tamamen ortadan kalkar. Q Switched Lazerle uygulanan tedaviden hemen sonra cilt hafif bir şekilde temizlenmeli ve epitelizan nitelikli bir krem kullanılarak nekaat süreci hızlandırılmalıdır.

Dermamelan mask ciltteki hafif ve yoğun lekeleri tedavisinde kullanılan kitlerdendir. Ciltte farklı bölgelerde olabilen lekeler bulundukları bölgede melanin oranının çok artmasıyla oluşmaktadır. Dermamelan mask ciltteki melanin oranını azaltıp pigmentasyonu baskılar. Bu şekliyle son derece etkili bir enzime dayalı peeling yöntemidir diyebiliriz.

Eller, bacaklar, boyun ve dekolte ve en çok yüz bölgesinde uygulanan Dermamelan leke tedavi maskesi önemli bir artı olarak cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Özellikle yüzde zamana bağlı olarak oluşmuş mimik çizgilerinin düzelmesini gözeneklerin küçülmesini, cilt renginin bütün, uyumlu olarak açılmasını sağlar.

İşlemin süresi hedeflenen leke yüzeyinin büyüklüğüne ve niteliğine göre değişmektedir. Özellikle Q-Switch Lazer tedavisi seansı çoğu kez dakikalarla ifade edilebilecek bir sürede tamamlanır. İyileşme süreci yine müdahale edilen alanın ve leke niteliğinin belirleyeceği bir dönem olmakla birlikte seanstan sonra günlük yaşama derhal dönebileceğiniz, bir haftanın sonunda kızarıklık ve hafif kabuklanmaların tamamen ortadan kalkacağı bir süreçtir.

Cosmelan Dermamelan mask uygulamasında ise cildin hikayesi öğrenilip cilt analizi yapıldıktan sonra uygulamanın ayrıntıları belirlenir. Genellikle 15 gün arayla 2 seansta tamamlanan bir uygulamadır. Oluşturulan cilt maskesi 10 – 12 saat kadar yüzde kalır. Bu süreye doktor karar verir. Maske uygulamasının ardından hasta yarım saat kadar doktor gözleminde kalır. Maske çıkarıldığında kullanması için nemlendirici ve güneşten koruyucu kremler yanına verilerek hasta eve gönderilir.

İlginizi Çekebilir  Altın İğne Tedavisi

Tüm bu uygulamalar mutlaka uzman doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Kullanılan cihazlar ve ilaç kitlerinin vücudunuz için uygun olup olmadığını doktorunuz belirlemeli, doktorunuzla birlikte hazırlayacağınız tedavi programına devam etmelidir. Ankara leke tedavisi fiyatları, cilt lekelerini çıkarmak için yapılacak uygulama ve tekniği göre çeşitlilik göstermektedir. Vücut ve cilt lekelerinizin tedavisi için sorularınız bizlere iletebilirsiniz.