Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Migren Botoks Tedavisi

Migren Botoks Tedavisi; Tıpta pek çok tedavinin öğrenilmesi rastlantı sonucu gerçekleşmiştir. Migren botoks tedavisi migren ataklarına iyi geldiğinin anlaşılması da tesadüf eseri ortaya çıkmış bir sonuçtur. Botoks kullanan bazı hastaların migren rahatsızlığı olduğu ve kaş arası ve alındaki kaslara botoks uygulanmasından sonra hepsinde kronik baş ağrılarının son bulduğu, rastlantı sonucu tespit edilmiştir.

Botoks artık resmen kronik migren ve baş ağrılarını tedavide kullanılan çok özel yöntemlerden biri haline gelmiştir. Migren günlük yaşamı aksatacak derecede şiddetli ağrılara neden olan çok sık görülen kronik baş ağrısı türüdür. Diğer baş ağrısı çeşitlerinden oldukça fazla ölçüde şiddetli bir ağrıdır. Genellikle başın bir bölümünde oluşur. Işığa, sese karşı duyarlılık oluşturan bulanık görmeye ve mide bulantısına neden olan rahatsızlık, kadınlarda daha sık görülmektedir.

Migren hastalarının tedavisi için genellikle medikal yöntemler kullanılmaktadır. Hastalar ilaç desteği ile migren ataklarını savuşturmaya çalışmaktadırlar. 1989 yılından bu yana migren hastalarının tedavisinde kesin başarı ile ve yaygın bir şekilde kullanılır olmuştur. Migren tedavisinde botoks kullanımı tedavi olarak Türk Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış durumdadır.

Migren botoks tedavisi bir ayın toplam 15 gününden fazlasında ve bir gün içinde toplamda 4 saatten fazla başa ağrısı çeken kişi kronik migren hastasıdır.

Toksin direk kas dokuya enjekte edildiğinde tedavi edici etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Enjekte edilen botoks dozu sinir ve kasların gevşemesini sağlar ve bu nedenle ağrı geçer.

Botoks ile migren  tedavisinde öncelik her zaman hasta güvenliğidir. Migren tedavisi uygulamasının başladığı 1989 yılından bu yana hiçbir tedavi sürecinde olumsuzluk tespit edilmemiştir. Diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi ağız yoluyla ilaç alımı ve emilimi söz konusu olmadığından böyle bir nedenle oluşabilecek hiçbir sistematik yan etki söz konusu değildir.

Diğer migren tedavi yöntemlerinin sonuçsuz kaldığı hatta ters etki oluşturduğu hallerde başvurulan yöntemdir. Bilhassa ameliyat ve anestezi korkusu olan hastalarda cerrahi yöntemler migren tedavisi için kullanılamadığında bu yöntemine başvurulur. Migren botoks tedavisi başlanmasına ve tedavinin planlanmasına uzman bir doktor, hastayı muayene ederek karar vermelidir. Bu denli kolay ve konforlu bir işlem olmakla birlikte bu uygulama mutlaka alanında uzman bir doktorun yapması gereken bir tedavi uygulamasıdır.

Botoks Migren tedavisi için yapılan uygulama süresi 15 – 20 dakika arasındadır. Herhangi bir iyileşme süreci beklenmez. Hasta hemen günlük yaşamına dönebilir. Botoksun kronik ağrıyı giderme etkisi birkaç gün içinde başlar ve 7-15 sonunda ağrı belirgin azalır.

Migren rahatsızlığı olanlar 6 ayda bir yaptıracakları botoks uygulaması ile migren rahatsızlıklarını giderebilirler. Migren botoks tedavisinde kesinlikle güvenilir bir yöntemdir. Alanında uzman bir doktor eliyle uygulandığında risksiz ve tam başarılı sonuçlar alınır.