Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Prp

Prp Açılımı Platelet Rich Plazma olan (içeriği platelet – yani kan pulcukları, yani trombosit – yönünden zenginleştirilmiş plazma olan) kişinin kendi kanı kullanılarak elde edilen bir yapıdır. Bireyden alınan kan santrifüj işleminden geçirilir.  Bu işlemle plazmadan ayrıştırılan kanın şekilli birimleri jel halinde birikir. Bu jel yapı ta kendisidir. Milimetrede 1,5 milyon adet trombosit hücre parçası yoğunluğuna sahiptir.

Prp Platelet yani trombosit, kan pıhtılaşmasında rol alan hücre parçacıklarıdır.  1,5-3,0 μm çapında çekirdeksiz ve disk görünümündedirler. Pıhtılaşmanın yanı sıra büyüme faktörü içermesi nedeniyle, doku hasarlarının iyileşmesinde de bu yapılar rol almaktadır.

Bu özellikleri nedeniyle ciltteki kırışıklık, çukur ve çizgilerin giderilmesi, yaşlılık etkilerinin geciktirilmesi için rahatlıkla kullanılmaktadır. Prp ile cilde canlılık ve gerginlik kazandırılır. Saçlı deride saç köklerinin güçlenmesini, saçın sıkılaşıp saç telinin de kalınlaşmasını sağlar. Yaralanma ve özellikle kas yırtılmalarının tedavisinde iyileşmeyi çok hızlandıran bir yapı olarak kullanılır. Eklemlerde oluşan kireçlenme ve eklem sıvısının azalmasından kaynaklanan kıkırdak yıpranmalarına karşı doğrudan eklem bölgesine enjekte edilerek yine hızlı iyileşme sağlanmaktadır. Kas dokudan damar oluşumuna kadar akla gelen her tıp alanı mucize gibi iyileştirici olma özelliğinden yararlanır.

Kısacası vücudun büyümesini ve iyileşmesinin sağlayan kendi özel yapısını yoğunlaştırarak ihtiyaç duyulan noktaya verme işlemine Prp uygulaması diyoruz.

Vücudun kendi yapısından elde edilen bu ürünlerin Hyaluronik asit içerikli dolgu malzemeleri gibi bir yıl içinde uygulandıkları noktadan eksilmeleri gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine uygulanan bölgede yıpranmaya ve yaşlanmaya karşı bir geriye dönüş süreci tetiklenmiş olacaktır. Yani sadece görünümü düzelten bir dolgu işlevi görmez aynı zamanda ihtiyaç duyulan bölgenin doğal yapısını yeniden güçlendiren destek kuvvet görevi yapar.

Prp uygulamasının tıbbın her alanında kullanım özelliği vardır. Belki de son 20 yılda, tıptaki en önemli gelişmelerden biri diyebiliriz. Hemen her tür yaralanma ve hasar durumlarında PRP kısa sürede vücutta iyileşmeyi sağlayacak onarıcı yapının kendisidir.

Özellikle ciltte farklı bölgelerde yapılan Prp uygulamaları çok başarılı sonuçlar vermektedir. Derideki kırışıklıkları, hasarlı ve lekeli bölümleri Platelet rich plazma uygulaması ile ortadan kaldırmak ve dışardan hiçbir katkı almadan tamamen vücudun kendi doğal yapısının Prp’nin yardımıyla gençlik yıllarına gerçek anlamda dönmek mümkün olmaktadır.

Prp yalnızca uzman doktorların yapması gereken medikal bir işlemdir. İçlerinde özel bir jel bulunan tüplere bir miktar kan alınır. Bu tüpler merkezkaç kuvvetinden yararlanarak bir cihazla kan ayrışana dek çevrime tabi tutulur. İşlem bittiğinde kan farklı tüplerde bileşenlerine ayrılmış olur. Normalde milimetresinde 200 bin trombosit bulunan kanın, ayrışmadan sonra oluşan Platelet rich plazma kısmında milimetrede 1,5 milyon trombosit yoğunluğuna ulaşılır.

Uygulanan santrifüj işlemiyle kanı ayrıştıran ikinci bir kan ürünü elde edilmekte ki buna trombin serum denir. İki farklı tüpte elde edilen bu ürünlerden Prp biriken tüpte kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir madde bulunmaktadır. Diğer serum oluşan tüpün içinde ise pıhtılaşmayı sağlayan trombositlerin ara dolgu maddesi niteliğindeki trombin bulunmaktadır. Bu iki yapının doğru kullanımı deride mucizevi bir yenilenmeye yol açmakta, hasarlı dokuların hızla tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Uygulamada tek kullanımlık, doğru nitelikte bir tüp ve enjektör kullanılmalıdır. Doğru ve steril bir kit kullanılması halinde Prp uygulamasının hiçbir yan etkisi olamaz. Çünkü bu uygulamayla bireyden alınan, yoğunlaştırılarak yine o bireye verilmektedir.

Prp’nin oluşturulması dakikalar içinde gerçekleşirken ihtiyaç duyulan uygulama alanı ve sorunun boyutuna göre işlem süresi çok değişkenlik gösterebilmektedir. Uzman doktor eliyle gerçekleştirilmelidir.