Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ankara Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği, vücudumuzda göremediğimiz önemli estetik parçalardan bir tanesi de kulaklarımızdır. Kadınlar her ne kadar bazı zamanlarda saçları ile bu durumu gizleyebiliyor olsalar bile, erkeklerin çoğunlukla böyle bir avantajları bulunmamaktadır. Kepçe kulak deformitesi olan kişiler için kepçe kulak estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Bu rahatsızlıktan yaklaşık bir saat süren otoplasti ameliyatı seçeneği ile kolayca kurtulabilmek artık mümkündür.

Ankara Kulak Estetiği

Kalıtımsal olan kepçe kulak problemi kulağın kafatasıma olması gerekenler daha fazla bir açı ile duruşu anlamına gelir. Yaklaşık bir santim kadar uzaklıkta olan kulak, günümüz koşullarında ki estetik algılara bakıldığında normal kabul edilir. Bu uzaklıktan daha fazla açıya sahip kulaklar kepçe kulak olarak tanımlanır.
Kepçe kulak ameliyatı kulağı algısına uygun şekilde biçimlendirmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir operasyondur.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Ameliyatın çeşidi ve içeriği kulağın problemine göre değişkenlik gösterir fakat kepçe kulak ameliyatlarının hepsinde kesi işlemi kulağın arkasından gerçekleştirilir. Bu sebeple ön taraftan bakıldığı zaman kişi ya da başkaları herhangi bir iz meydana geldiğini anlamayacaktır. Arka kısımdan uygulanan kesi ile az bir miktar deri çıkartılıp kıkırdak dokuya Ulaşılması sağlanır.

Bazı operasyonlarda kıkırdak bölümünden bölümler çıkartılır veya herhangi bir kıkırdak dokusu kulaktan çıkarılmadan kıkırdak üzerinde törpüleme işlemi yapılarak Kulağa yeni şekli verilir. kıvrım yapısı değiştirilmeden kulak kafatasına yaklaştırılır, yeniden şekil bozukluğu olmaması adına içeriden kalıcı dikişler yapılarak en son cilt üzerinde dikişler atılıp işlem tamamlanır.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı için Yaş Aralığı

Kulağının şeklinden rahatsız olan yetişkinlere ve çocuklara uygulanabilecek bir işlemdir. Kulağın kıkırdak gelişimini tamamlaması 6 yaş civarında olmaktadır ve bu yaş itibariyle çocukların psikolojik sorunlar yaşanmaması adına kepçe kulak estetiği sayesinde bu problem çözülebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Ankara Boyun Gıdı Germe Ameliyatı

Yeni doğan bebeklerde ilk 72 saat içerisinde müdahale gerçekleştirilir. Bebeklerin yumuşak kulak kıkırdakları özel bantlar ve teller sayesinde düzeltilebilir. eğer bu durum Yenidoğan’da farkedilemedi ise 6 yaşına kadar beklenerek sonrasında Bu işlem gerçekleştirilebilir

En çok kullanılan teknik matris sütur’dur. Enjektör ucu yardımı ile acı oluşturulması planlanan yere işaretleme yapılır. Kulak arkasından diseksiyona devam edilip kontal kırığın görünür olması sağlanır. Enjektör delikleri olan alanda dikiş işlemi ile operasyon sonlandırılır.
Pitanguy tekniğinde ise, elipsoid şeklinde iki ucu keskin bir ilave ile insizyon kontal arka yüzeye sabitlenir.
Konka Mastoid tekniğinde ise, kulak arkasına insizyon yapılır. Mastoid kemik üzerindeki periost ile kontal kıkırdağın arasına dikiş atılarak işlem tamamlanır.

Kulağın bistüri yarımı ile kıkırdaklarının zayıflatılması ardından da şekillendirilesi en çok tercih edilen yöntemdir. Kepçe kulak estetiği ameliyatı sırasında, fazladan herhangi bir cihaz Kullanılmaz. Ameliyathane ortamında, kesi işlemleri için gereken aletler, sargı bezleri, ve dikiş işlemi yapılacak malzemeler ile operasyon kolayca tamamlanır.

Kepçe kulak operasyonu ne kadar sürüyor ?

Cerrahi işlem öncesinde mutlaka Aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçlar bir hafta kadar önce kesilmelidir, sigara kullanımına bir süre ara verilmesi önerilir, işleminin gerçekleştirileceği gün makyaj yapılmamalı yüze ve saça kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. İşlemden Yaklaşık bir saat önce hastanede olup size ayrılan odada yapılacak işleme ve öncesinde verilecek rahatlatıcı ilaçları beklemeniz gerekmektedir.

Yapılacak operasyon detayları değişebilen birlikte yaklaşık bir buçuk saat kadar sürer. Genel anestezi veya lokal anestezi uygulanabilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında birkaç gün ağrı oluşabilir fakat bu şikayetler ilaçlarla giderilebilecek kadar azdır. Yaklaşık beş gün kadar sonra yapılan sargı çıkartılır ve pansuman sonrasında kulak sarılır. Doktorlar tarafından Özellikle geceleri tenisçi bandajı kullanılması önerilmektedir. Bu kullanılan bandajlar kulağa verilen şeklin korunmasına yardımcı olma amaçlıdır. Ameliyatta atılan dikişler kendiliğinden bir hafta içerisinde eriyerek kaybolur. İşlem sonrasında Yaklaşık 10 gün kadar kulak çevresi önemli olabilir Bu gayet normaldir. yetişkin kişiler yaklaşık bir hafta içerisinde normal aktivitelerine dönebilirler.

İlginizi Çekebilir  Ankara Kaş Kaldırma Ameliyatı