Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ankara Liposuction

Ankara Liposuction Estetik Merkezi

Liposuction, deri altındaki özellikle genetik yapıya bağlı olarak diyet ve spora rağmen gitmeyen inatçı yağların özel kanüller yardımıyla vakumlanarak yada enjektörler aracılığı çeşitli yöntemler ile vücuttan ayrılması işlemine denir.

liposuction operasyonu bir kilo verme operasyonu olarak değil vücut kontur düzeltme olarak değerlendirilmelidir. Ancak bu ameliyatı olan hastaların elde ettiği daha fit bir görüntü ile beslenme alışkanlıklarını çok düzenli ve sağlıklı hale getirdiği daha azimli dikkatli ve motive olduğu düzenli spor alışkanlıklarına kavuştuğu ve bu disiplinle belirgin olarak daha iyi ve sağlıklı vücut formuna ulaştığı görülmüştür. Ankara liposuction merkezimiz hakkında bilgi için hemen iletişime geçin.

Ankara Liposuction Yağ Alma Ameliyatı

Yapılan başvurular ve yaptığımız ameliyatların özellikle %80 ini oluşturan işlemler yağ aldırma operasyonları ve özellikle son 10 yıldır kullanılan cihaz yardımlı Ankara liposuction işlemleridir.

Tüm dünyada ultrason ve lazerli yağ aldırma ve özellikle son yıllarda radyofrekans yardımlı teknikleri kullanılarak oluşabilecek düzensizliklerin önüne geçilmekte ve daha da önemlisi ciltteki sarkmalar belirgin toparlanmaktadır.

Hemen hemen yağlanmanın yaşandığı her bölgede uygulanabilen bu yöntem tek başına bir operasyon olma özelliğini taşırken aynı zamanda diğer estetik ameliyatlarla da kombineli olarak gerçekleştirilir.

Bölgesel yağların alınması konusunda oldukça etkili olan liposakşın bir zayıflama yöntemi olmaktan çok bölgesel yağların yarattığı kötü görüntüyü ortadan kaldırarak vücudu biçimlendirmek olarak değerlendirilmelidir.

Kolay yapılabilen ve olumlu sonuçlar alınabilen yağ aldırma operasyonu liposakşın, uygulanacak bölgeye göre farklılık gösterir.

Gitmeyen inatçı yağlardan kurtulmak isteyenlerin son zamanlarda öncelikli olarak başvurduğu liposakşın, derinin altında bulunan inatçı yağların özel uçlu kanüller yardımı ile deri altından vakumlanarak enjektör ile çekilmesi işlemine denir.

Elastik özelliğini yitirmemiş bölgelerde oldukça başarılı sonuçlar elde edilir, hemen hemen vücudun her bölgesinde uygulanabilecek bir yöntem olurken genellikle kalça, göbek, basenler, bacak iç ve dış bölgeler, kol iç ve dış bölgelerin dışında yüzde de uygulanabilir.

Yapılacak bölgelerin sayısına göre yağ aldırma tek seansta da tamamlanabilir. Liposakşın aynı zamanda kendi başına bir operasyon biçimi iken aynı zamanda gerekli görüldüğü hallerde diğer estetik operasyonları ile kombineli de yapılır.

Gelişen teknoloji ile birlikte liposakşının yapılma türleri de artmıştır. Artık günümüzde vaser ve Lazer liposuction yöntemleri de  yağ aldırma ameliyatlarında önemli yere sahip olmuştur.

Liposakşın Yöntemleri

Günümüzde liposuction ameliyatı için kaç farklı cihaz ve yöntem kullanılmaktadır ?
Tüm dünyada liposakşın ile yağ aldırma ameliyatına yardımcı 3 temel cihaz ve teknoloji vardır.

  1. Vaser (ultrason yardımlı): Yağ eritme var; sıkılaşma çok az
  2. Lazer (lazer yardımlı): Yağ eritme var (vaser uygulamasına göre daha az); sıkılaşma % 20-25 arasında gerçekleşir.
  3. Radyofrekans (radyofrekans yardımlı Bodytite) : Yağ eritme var; cilt sıkılaştırma etkisi % 40-45 arasında gerçekleşir.
İlginizi Çekebilir  Ankara Soğuk Lipoliz

Ultrasonik Vaser Liposuction Nedir?

Diğer adı Ultrasonik olan Vaser liposakşın özel ses dalgaları ile vücutta bulunan yağların sıvı hale getirilmesi ve ardından kanüllerin yardımı ile deri altından alınarak dışarı atılması ile uygulanıyor.

Klasik liposakşından farklı olarak aynı anda çok sayıda yağ oranının dışarı atılmasını sağlayan vaser yöntemi, aynı zamanda dışarı atılan sıvı hale gelmiş yağın, daha sonra hasta tarafından dolgu malzemesi olarak kullanılabilme özelliğini de barındırıyor.

Bilimsel araştırmalara göre vaser tekniği ile ciltte sıkılaşma yapmaz; bu yöntem özellikle ciltte sarkması ve cilt fazlalığı olanlara uygun değildir. Cilt sarkmasını en iyi toparlayan cihaz Radyofrekanslı yöntemdir. Vaser yöntemi sadece yağları eriterek almaya yarar sağlar. Vaser yöntemi ile aynı zamanda  baklavalı ve kaslı bir vücuda sahip olmak isteyen beylere de istedikleri vücuda sahip olma kolaylığı sağlıyor.

Vaser liposakşın ile yağ alımı sırasında vücuda şekil verilebildiğini belirten uzmanlar beylerin spor yapmadan vaser ile üçgen vücuda kavuşabileceğini ifade ediyor.  Vaser  ile karın ve basen bölgelerinden alınan sıvı vücut yağı, dolgu malzemesi olarak bacaklardaki eğrilikleri düzeltmek , yüzdeki çöküntüleri ortadan kaldırmak , dudaklar ve göğüslerde dolgunlaşmayı sağlamakta çok rahatlıkla kullanılabiliyor.

Vaser liposuction ameliyatları ortalama birkaç saat sürerken iyileşme süresi klasik liposakşın ameliyatlarla hemen hemen aynı oluyor.

Liposuction Sonrası

  • Hastaların uygulama bölgelerine ve vücut ölçülerine uygun korse giydirilir.Bu korseyi minimum 10-15 gün kullanması gerekir.
  • İlk banyo 3 gün sonra korse çıkarılarak yapılır ve sonrasın da korse tekrar giyilir.
  • Yer yer morluklar oluşabilir ve bunlar birkaç haftada tamamen düzelir. Oluşan ödemin kontrollü azalması ciltte sıkılaşma için çok gereklidir.
  • İlk bir ay içinde % 30-40 oranında ödemler azalır. Kalan kısmı birkaç ay içinde geçer. İlk banyoda bile bölgesel olarak olumlu sonuçlar görülmeye başlar.

Liposakşın Sonrası İyileşme

Liposakşın sonrası dönemde şu durumlar görülür. Ameliyat çıkışında ilk yarım saat içinde üşüme görülür.ilk 2-3 saat sonra hafif gıdalarla yemeye başlar ve ayağa kaldırılır. Bu dönemde çok fazla ağrı olmaz.

Sonrasında bir kaç saat daha gözlem altında tutulur. ve büyük oranda aynı gün evine gönderilir.Bilinen ağrı kesiciler önerilir. Genelde ilk hafta toplamda 4-6 tablet ağrı kesici kullanıldığı gözlemlenmiştir.

İkinci ile yedinci günler arasında harekete başlarken olan bir ağrı tariflenir. Koltuğa otururken ya da kalkarken; yatak içinde dönerken gibi. Genelde ayaktayken ya da otururken ağrı yoktur ve süren bir ağrı olmaz.

Hastaların % 70 i bu ağrıyı ağır spor sonrası hamlamış vücut kas ağrısına benzediğini tarif edilmiş ve bu oranda kişinin değişik meslek cinsiyet ve yaş grubunda olmalarına rağmen ertesi gün işine döndüğü gözlemlenmiştir.

İlginizi Çekebilir  Ankara Lazer Lipoliz

İlk banyo işlemden 3 gün sonra korse çıkarılarak yapılır. Kısa süren ve ılık suyla duş önerilir. Sonrasında korse geri giyilir.

Hastalara hareketli olması kısa yürüyüşler yapması önerilir. İstenirse 5 gün sonra havuza denize girilebilir.

Liposuction Yöntemlerinin Birbirinden Farklıklıları

Tek dalga boylu lazerler sadece yağı eritir ve ciltte minimal sıkılaşma yapar. İki dalga boylu lazerlerde ve üç dalga boylu lazerlerde cilt sıkılaşma etkisi artmıştır.Ancak bu maksimum % 20-25 e varan oranlarda oluşmaktadır.

Günümüzde en çok yaptığımız ameliyatların başında gelir. ( kliniğimizde %80 e varan oranda) . Genel olarak hastaların muayenesi sonrasında önceliğinin yağ alımı cilt sıkılaştırması ya da her ikisi mi olacağına karar verilerek hangi cihazın ve tekniğin kullanılacağı belirlenir.

Hali hazırda 3 cihaz da işlem esnasında kombine kullanılabilir. Minimal uçlu kanüller yardımı lazer fiberi kullanımı ile gerçekleştirilen Lazer liposakşın lazerin cilt altına verilmesi ve parçalanan yağların çekilmesi ile uygulanır. Klasik liposakşında yağların alınması ile deride oluşan gevşeme çoğunlukla istenilen sonucun elde edilmesinde sorun yaratırken lazerli yöntemde derideki olumsuz etki ortadan kalkıyor ve deri daha gergin bir görünüm alıyor.

Özellikle göbek altı, uyluk içi ve gıdı ile kol içinde lazerli liposuction daha etkili sonuç vermesi ile biliniyor. Alt ve üst karın bölgesindeki yağ oranı 5 cm’yi geçen orta yaşlı herkese uygulanabilen lazer ile yağ aldırma da, operasyon etkileri de belli olmadığından etkili bir yöntemdir.

Özellikle yüz ve gıdı bölgesi gibi küçük alanlarda daha etkin ve ince çalışmak için tercih edilmektedir. Daha geniş alanlarda ciltte sıkılaşma etkisinin fazla olması daha güçlü olması ve daha kısa sürede istenen ısıya ulaşma ve onu muhafaza etmeye yardımcı olması bakımında tüm vücut yağ aldırma yapılan hastalarda özellikle radyofrekans yardımlı Bodytite tercih edilmektedir.

Daha Önce Liposakşın Yapılmış Bölgelere Yağ Aldırma Tekrar Uygulanabilir Mi ? 

Daha önce liposakşın işlemi görmüş bölgelere tekrar bu işlemler rahatlıkla yapılabilir Sadece operasyonun üzerinden 4 ay geçmesi yeterlidir.

Özellikle mevcut cihazların kullanılması ile daha rafine sonuçlar elde edilir. İşlem sonrası süreç ilk kez yapılan durumlar gibi seyreder. Hastaya ekstra bir risk ya da iyileşme problemi oluşturmaz.

Liposakşın Ameliyatından Önce Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Hastanın liposakşın işlemi için yapılan muayenesinde öncelikle varsa mevcut sağlık problemleri geçirdiği rahatsızlıklar, ameliyatlar kullandığı ilaçlar gözden geçirilir. Daha sonra sorunlu bölgeler tespit edilir. Cilt yapısı sarkma derecesi tespit edilerek kişiye özel planlama yapılır.

Hastanın ihtiyaçlarına göre vücut analiz cihazlarından ve sonrasında beslenme danışmanlığı yaşam spor koçluğu yardımına ihtiyacı olup olmadığı yıl içinde ek işlem yapılıp yapılmayacağı gibi analizler yapılır. Çok kilolu hastalarda özel proje tedaviler üretilir. ve belli zaman dilimleri için uygulamaya konur.

İlginizi Çekebilir  Ankara Lipomatik

Liposuction Riskleri. Ne Gibi Komplikasyonlar Görülebilir?

Liposakşın yağ aldırma ameliyatları sadece 3-4 milimetre kesilerden girilerek yapılan işlemler olduğu için ve önemli vücut boşlukları ( karın, göğüs kafesi gibi ) açılmadığı için ve uzun kesiler olmadığı için genelde sorunsuz ameliyat olarak kabul edilebilir.

Oluşacak estetik sonuç hastaların çok büyük kısmını tatmin eder ve genellikle bu ameliyatı olmaktan pişman olmazlar.

Cilt kalitesine ve hastanın vücut yapısına bağlı olarak % 5-10 oranda küçük bölgesel sorunlar hafif düzensizlikler başka yöntemlerle düzeltilebilir. Özellikle radyofrekans yardımlı BodyTite ile ya da lazer, vaser yöntemleriyle bu olasılıklar daha da azaltılmıştır.

Oluşabilecek en önemli komplikasyon olan emboli ( pıhtı atma ) ise erken teşhis ve tedavi ile baş edilebilen bir sorun olmakla beraber çok düşük de olsa ölüm riski vardır. Onun dışında 3-4 milimetre kesi yerlerinde bazen kabarık iz yapısal olarak oluşabilir. Bu durumda da iğne lazer medikal krem gibi tedavilerle düzelme sağlanabilir.

Liposakşın Sonrasında Kilo Alma

Bazılarının yağların bir bölgeden alındıktan sonra başka bölgeye fazla yağ biriktiği oraya yağ göçü olduğunu duyduğu gibi tıbbi bilimsel gerçeklerle bağdaşmayan endişelerini dile getirdiği gözlenmiştir.

Bilimsel gerçek şudur. Anne karnında 8. ayda- henüz doğmamışken- bizim genetik yağlanma bölgelerimiz ve yağ hücre sayımız kodlanır ve ölene kadar sabit kalır.

Bunları azaltmanın tek yolu liposakşındır. Bir bölgeden alınan yağlar sayı olarak geri kalanlar başka yere göç etmezler.

İyi yapılmış bir yağ aldırma ameliyatında çok iyi ayarlanmış vücut hatları kilo alınsa da orantılı olarak genişler. bu durum ameliyat öncesine kıyasla beli ya baseni gibi çıkıntıları alınmış biri kilo alsa bile daha iyi görüneceği durumunu değiştirmez. yani tekrar baseni geri gelmez.

Homojen olarak her yerden alır. Bunca yıllık ve binlerce operasyondan ve tüm cihaz yöntemlerinden gördüğümüz sonuç sudur; yağ aldırma ameliyatı olanlar sahip olduğu yeni vücut hatlarından ve çevrelerinden aldıkları olumlu tepkilerden motive olarak düzenli beslenme ve sağlıklı yaşam koşullarına rahatlıkla adapte olmakta ve daha da kilo vererek sıkılaşarak daha iyi bir görünüme kavuşmaktadırlar.

Liposuction Olmadan Çeşitli Tekniklerle Yağlardan Kurtulabilir Miyiz?

Yağ hücrelerini ısıtarak ya da dondurarak yağ hücrelerinden kurtulmak mümkün olabilir. Ancak ameliyatsız sıcak ya da soğuk lipoliz çok düşük oranda yağ hücresini kalıcı olarak etkiler ve küçük alanlarda birden fazla seanslarla ve tam da homojen olamayan biçimde işlem yapılabilmektedir.

Dolayısıyla ameliyatsız yöntemlerin sonuçlarını iyi planlanmış bir liposuction ile kıyaslamak çok doğru ve gerçekçi bir yaklaşım değildir. Ankara’da liposakşın fiyatları ve operasyon süreci hakkında sorularınızı iletirseniz.