Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği

Burun Estetiği genellikle estetik dışında burunda burun şekil bozukluğu ve nefes alma sorunlarını düzeltmek amacıyla yapılmaktadır. Burunda meydana gelen deformasyonlar sonucu büyük oranda nefes alma sorunları da eşlik edebileceği için estetik ve fonksiyonel operasyonlar çözüm kaynağı olarak görülmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği bir diğer amacı ise burnun yeniden ve düzgün bir şekilde biçimlendirilmesidir. Burunda meydana gelen sorunlarla birlikte karşılaşılabilen nefes alma güçlüğü, bunun yanı sıra fiziksel ve ruhsal anlamda sıkıntı yaşanması ameliyatın önemini vurgulamaktadır.

Estetik burun ameliyatları birçok soruna müdahale etme amaçlı yapılmaktadır. Burun küçültme, burun büyütme, burundan kemik alınması ve burun ucu kaldırma işlemleri en fazla tercih edilen burun estetik işlemlerindendir.

Burun Estetiği Hangi Durumda ve Kimlere Yapılır?

Ameliyat burnunda bazı sorunlarla karşı karşıya kalan bireylere uygulanmaktadır. Estetik burun ameliyatı olmak gibi bir düşünceniz varsa birazdan sıralayacağımız maddelere sahip olup olmadığınıza bakmalısınız.

  • Burun kemiğinde kırık ve çöküklük varsa,
  • Burunda gözlük takmayı engelleyecek kadar büyük kemer varsa,
  • Burun delikleri simetrik değilse,
  • Burun tıkanıklığı burnun şekil bozukluğundan kaynaklanıyorsa,
  • Burun fazlaca geniş ve uzunsa,
  • Kaza veya travma sonrasında burun şeklinde değişme olmuşsa,
  • Burun ucunda düşüklük varsa,
  • Burun aksı eğri ise burun estetiği ameliyatı olabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Burun içine silikon tabakalar konulmakta tampon kullanılmamaktadır. Burun üstündeki atel 7-8 günde alınmaktadır. Açık teknikle yapılan işlemlerde burun alt kesimde 4-5 dikiş olmakta ve izleri sorunsuz iyileşmektedir. Oluşan morluklar 10-12 günde normale dönmektedir.

Burun estetiği ameliyatlarında istenen ve hedeflenen sonuçlar hem rahat nefes alınan fonksiyonel açıdan rahatlamış burun pasajı sağlamaktır hem de estetik olarak yüzün ortasında tamamen doğal ve estetik olduğu anlaşılamayan burun deliklerinin karşıdan görülmediği bir buruna hastayı kavuşturmaktır.

İlginizi Çekebilir  Burun Ucu Estetiği

Çünkü burnun tek başına şeklinin iyi olmasından çok yüz içinde ve yüz oranlarına nasıl doğal bir uyum sağladığı estetik sonuç açısından çok daha önemlidir.

Ankara’da burun estetiği fiyatları konusunda bilgi ve operasyonun detaylarını öğrenmek için bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Burun Estetiğinde Açık ve Kapalı Yöntemlerin Seçimi

Açık ve kapalı teknik olarak iki farklı yöntem kullanılır.

Açık estetik burun ameliyatı

Burnun alt orta kısmının üst dudakla birleştiği yere kolumella denir. Buradan yaklaşık 3-4 milimetrelik kesinin burun kanatlarının iç kısmında devam etmesiyle yapılan ameliyattır. Bu tekniğin en önemli avantajı burnun tüm yapılarının işlem esnasında görülebilmesi ve dolayısıyla daha uygun müdahale şansını cerraha vermesidir.

Aynı zamanda burun ortasındaki septum denilen orta kıkırdaktaki eğrilikler ve kemik çıkıntıların düzeltilmesine tam olanak sağlar. Burundaki kemer ve diğer kıkırdak yapıların da fazla kısımlarının tıraşlanarak alınması eksiklerin yerine konulabilmesi için çok uygundur. Açık teknikle yapılan burun ameliyatlarında hastanın mükemmel burnu olması değil estetik yapıldığı anlaşılmayan yüzün hatlarına ve oranlarına uygun olarak yüzün içinde doğal duran bir burun yapılmasıdır.

Bu amaçla elde edilecek sonuç hastanın önceki haline göre ameliyat sonrasındaki burnunun doğal ve eskiden beri hep aynı şekildeymiş gibi algılanmasıdır. Bu esnada yapılan burun iç yapı sorunlarının düzeltilmesi sonrasında daha iyi nefes alması sağlanır. Dolayısıyla doğal estetik fonksiyonel burun ameliyatı sonucu sağlanmış olur.

Kapalı nurun estetiği nedir ? 

Sadece burnun içinden yapılan kesi ile yapılır. Burun yapıları görmeden yapılan tekniktir. Günümüzde daha çok tercih edilen yöntem açık rinoplasti tekniğidir.

Burun estetiği ameliyat süresi

Burun estetiği ameliyatı birçok korku ve ön yargıya rağmen son zamanlarda sıklıkla tercih edilen operasyonlardan biridir. Bu operasyonlarda kullanılan tekniğe ve burundaki soruna göre sürede değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak operasyon 1,5 saat sürmektedir.

İlginizi Çekebilir  Revizyon Burun Ameliyatı

Burun Estetiğinde Merak Edilenler ve Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği olduğum anlaşılır mı ? Ne kadar süre gerekli

İlk bir aylık dönemden sonra özellikle 15. günden sonra rahatlıkla gündelik hayata devam edebilirsiniz. Hafif ödem olucaktır ancak bu zamanla daha iyi hale gelir. Burun sırtının düzgün olduğu burun deliklerinin karşıdan görünmediği bir ameliyat sonucu ile sizi rahatsız edecek yorum ve bakışlarla karşılaşmazsınız.

Burun estetiğinden sonra çok ağrım olacak mı? Ağrılarım nasıl azalabilir ?

Hastaların büyük çoğunluğu ağrıdan şikayet etmezler. Hafif boğaz ağrısı olabilir. Pastil ve azar azar ılık su içmek iyi gelir. Normal ağrı kesiciler yeterli olmaktadır.

Burun estetiği sonrası yüz bölgemde morarma ne kadar olacak. Aşırı morarır mıyım ?

Oluşan morluklar bazı hastalarda çok az olmakta bazılarında ise daha fazla olmaktadır. En çok morluk olanlarda bile 10-12 günde büyük oranda düzelme görülmektedir. Yani üstteki alçı atel çıktıktan birkaç sonra morluklar da kaybolmaktadır.

Operasyon sonrası kaç gün sonra işlemlerime dönebilirim ? 

Alçı ve morluk görüntüsü ile dışarda görünmek dışında 1-2 gün sonra işine dönenler olmaktadır. Alçı 3-4 dikiş ve silikon tamponlar -kısaca ameliyatla ilgili herşey- çıksın öyle işe gideyim derseniz 7-8 gün yeterli olacaktır.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmeliyim ? Yapmamam gerekenler

İlk 20 gün özellikle burnunuza darbe gelmemelidir. Kucağa küçük çocuk almamak, kalabalık sıkışık ortamlarda dikkatli olmak gerekir. Verilen burun spreylerini düzenli kullanmalısınız ( ödem atıcı okyanus suyu vb ). Hapşırmaktan ve burun içi mekanik temizliğinden kaçınmalısınız. Kan sulandırıcı ilaçları en az 10-15 gün almamalısınız.