Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lazer Ben Tedavisi

Ben (Nevüs) Nedir?

Lazer Ben Tedavisi; İnsan vücudunda 40 adet kadar ben olması normal kabul edilir. İrili ufaklı hepimizde mevcut ve normal kabul edilen benlerin neden oluştuğuna ya da ne işe yaradığına dair kesin bir bilgi yoktur. Benlerin pek çoğu çocuklukta meydana gelir. İleri yaşlarda da ben oluşabilmektedir. Zaman içinde değişime uğrayabilir büyüyebilir hatta küçülüp yok olabilirler. Ancak ilerleyen yaşlarda vücutta bulunan benin ani değişikliğe uğraması, renginin ve şeklinin değişmesi, kanaması gibi durumlarda derhal cilt doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Melanin maddesi cilde renk veren maddedir ve melanosit denilen hücrelerce üretilmektedir. Bu hücreler eşit olarak cilde dağılmış durumdadır. Fakat bazen nedeni belirlenemeyen bir şekilde melanosit hücreleri bir noktada kümelenirler. Bu kümelenme sonucunda ben oluşur. Bu oluşum vücudun herhangi bir yerinde gerçekleşebilir.

Ben Tedavisi Neden Yapılır?

Benler değişim göstererek ve kanama yaparak önemli sağlık sorunu haline gelebilmektedir.  Kanserojen yapıdaki kötü huylu yapılar farklı ben yapılarıdır ve mutlaka gecikilmeden müdahale edilmelidir.

Bunun dışında herhangi bir sağlık sorunu oluşturmasa da estetik sıkıntı veren benlerden de kurtulmak kolaylıkla mümkündür. Lazerle ben aldırma işlemi oldukça yaygın bir uygulama olarak kullanılmaktadır. Fraksiyonel özellikli CO2 Lazer uygulaması uygulama kolaylığı, hasta konforu ve iyileşme sürecine avantajlı başlamayı sağlamasıyla bu alanda öne çıkmış bir cihaz ve tekniktir.

Fraksiyonel CO2 Lazer Kimlere Uygulanabilir?

Herhangi bir yaş ve cinsiyet sınırlaması olmamakla birlikte lazer uygulamalarının genelinde bulunan hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların ve küçük çocukların bu tedaviye maruz bırakılmaması gerekir. Başka nedenlerle kullanılan ilaçlar varsa mutlaka uygulamayı yapan doktora durum bildirilmelidir.

Fraksiyonel CO2 lazer Cihazı Nasıl çalışır?

Lazer ben tedavisi öne çıkmış ve son derece etkili bir şekilde kullanılan Fraksiyonel CO2 lazer cihazı ile yapılan uygulama, kısa ve ağrısız bir seansla istemediğiniz benlerden kurtulmanızı sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Dövme Silme

Karbondioksit lazer ile hedef dokulara ışın gönderilir. Bu ışınlardan yan dokular etkilenmez. Bu şekilde ışınla, 120 mikron çaplı sütunlar şeklinde buharlaştırılan hedef dokuların, yakınındaki sağlam dokular yardımıyla ve collagen yapının uyarılması sonucunda, kısa sürede iyileşme süreci başlamakta, böylece çok az kabuklanmayla nekaat atlatılmaktadır.

Fraksiyonel CO2 lazer ışınları hedef dokudaki su molekülleriyle tepkime oluşturur. Yüksek yoğunluktaki CO2 lazeri, bu dokuları buharlaştırılır. On binlerce nano metrik ısı kolonu cilt derinlerine iner ve istenmeyen cilt hücrelerini ortadan kaldırır. Ulaşılan dokuların collagen yapıları uyarılmış olur ve bu şekilde iyileşme süreci başlar. Buharlaşmış olan dokular, yanlardaki hasarsız dokular yardımıyla yenilenerek hızla iyileşirler. Oluşan yeni dokusallarda, collagen ve elastik bağ dokularının sentezi de arttığı için cilt gergin, pürüzsüz gençlik yapısına geri dönecektir.

Fraksiyonel CO2 lazer, ben tedavisinde kullanlabildiği gibi, boyun ve yüz kırışıklıklarını giderme, sivilce izlerini ameliyat izlerini ve cilt lekelerini ortadan kaldırma, cilt çatlaklarını tedavi etme gibi oldukça başarılı tedavi ve kullanım alanlarına sahiptir.

İşlem Ne Kadar Sürüyor?

Yarım saat kadar süren bir seansın sonunda soğuk kompres uygulanır. Hastanın tedavi öncesi ve sonrası güneş ışınlarından korunması gerekmektedir. Lazerle ben aldırma sonrasında bu ayrıntılara dikkat edilmesi koşulu ile günlük yaşama derhal dönülebilir.

Fraksiyonel fonksiyon özelliğinden bahsettiğimiz CO2 lazer uygulamasının ağrısız ve hızlı bir iyileşme süreci sağlaması en önemli artısıdır. Geçmişte uygulanan tedavilerde cildin tamamına ışın verilmesi durumu ortadan kalkmıştır.

Uygulama oldukça kolay ve konforlu görünmekle birlikte, aslında göründüğünden daha ciddi bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalıdır. Olası riskler düşünüldüğünde, tedavinin mutlaka uzman doktor eliyle planlanıp uygulanması gerekliliktir.