Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ben (Nevüs) Aldırma

Ben Aldırma, vücutta yer alan ve genelde siyah yada kahverengi olan benler, tıpta nevüs olarak adlandırılır. Bazı benler vücut için zararsız olsa da, zararlı olan ben çeşitleri de mevcuttur.  Bu sebeple estetik gerekçeler ve tıbbi gerekçeler ile yapılan operasyonlar ben çeşidine göre değişmektedir.

Eğer vücutta bulunan benler kansere dönüşme olasılığı olan kötü huylu benler ise, cerrahi bir işlem yapılarak vücuttan çıkartırlar ve patolojik inceleme için laboratuara gönderilirler. Laboratuvar sonuçlarına göre çıkartılan ben, iyi huylu ise başka bir işlem yapılmasına gerek görülmez.  Kötü huylu olduğu taktırde erken teşhis edildiği için başarı oranı tedavi esnasında daha yüksek olacaktır.

Bazı insanlar sadece vücutlarındaki benlerden rahatsız oldukları için onları estetik bir operasyon ile aldırmak isterler. Ben aldırma ameliyatı,  et benleri ya da cilde dokunulduğunda hissedilmeyen sadece kahverengi renkli benler olsa bile böyle durumlarda da işlem yapılabilmektedir.

Ben aldırma ameliyatı ister tıbbi gerekçelerle ister estetik kaygılarla gelen kişilerin yaş aralığı kaç olursa olsun uygulanabilmektedir.  Erkek ya da kadın genç ya da yaşlı daha duru bir görüntü isteyen herkes bu işlemi yaptırabilmektedir

Cerrahi işlem sonrasında benin alındığı bölgeye dikiş atılması gerektiği için mutlaka ufakta olsa bir iz kalacaktır. Fakat işlem sonrasında doktorunuzun önerdiği kremleri uygulayıp doğru bakım yaparsanız hemen hemen hiç kimsenin anlayamayacağı kadar az bir iz kalacaktır.

Eğer gebelik,  emzirme ya da düzenli ilaç kullanılmasını gerektiren hastalıklar kişide bulunursa operasyonun ne kadar uygun olduğunu öğrenmek için mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

Ben aldırma ameliyatı benin olduğu bölgede kesi açılması, ardından benin olduğu deri parçasının alınması ve ardından dikiş atılması ile sonlandırılır.

İşlem cerrahi olarak yapılmayacaksa Radyo koter cihazı da tedavide kullanılmaktadır.  cihazın Radyo dalgaları Ben üzerinde ısı enerjisine dönüşür.  ısınan hücreler sıvısı buharlaştırılarak tabaka tabaka kaldırılır.  Bu işlem renksiz, büyük, küçük her ben tedavisinde kullanılabilir. sadece damar benlerinde kullanılamaz. Plexr plazma enerjisi ile ben alma son bir kaç yıldır güvenle il sırada tercih edilen yöntem olmuştur.

İlginizi Çekebilir  Kol Germe Ameliyatı

Fraksiyonel lazerle Ben alma işlemi acısız ve pratik bir işlemdir. Yapılan işlemin ardından benin büyüklüğü kadar bir kabuk oluşmakta ve bir hafta içerisinde bu kabuk düşmektedir. Ardından seyreden bir ay içerisinde kızarıklık azalır.  Ayrıca bu cihaz leke tedavisi ve gençleştirme operasyonlarında da başarı ile kullanılmaktadır.

Yapılan işlem sonrasında mutlaka doktorun verdiği talimatlara uymanız gerekir.  doktorunuzun da size söyleyeceği gibi güneşten korunmamak,  size söylenilen tarihe kadar su ve kimyasallar ile bölgeyi temas ettirmek,  doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmamak istenmeyen problemlerin oluşmasına sebep olabilmektedir.

Yapılacak işlem sırasında lokal anestezi uygulanır ve hastalar işlem sırasında acı hissetmezler. Cerrahi işlemi yapacak doktorun Estetik Cerrah olması alacağınız verim açısından önemlidir.