Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Genital Estetik

Genital Estetik; Genital sorunlar çoğunlukla eşler arasında sıkıntı yarattığından dolayı kişinin kendisini daha iyi hissetmesi ve cinsel yaşamının daha sağlıklı olabilmesi için psikolojik açıdan gereklidir. Genital estetik operasyonları çoğunlukla iki şekilde yapılır. İç ve dış genital bölge operasyonları olarak ayrılan estetik müdahalelerde , küçük dudakların küçültülmesi, büyük dudakların dolgunlaştırılması, Vajinanın daraltılması ve onarımı yer alıyor .Bu işlemlerin çoğu hastane ortamında 1-2 saatte yapılmakta hasta aynı gün evine dönmektedir.

Kadın Genital Estetiği

Genital bölgede yaşlanma ile birlikte genetik özelliklerden kaynaklanan aynı zamanda yapılan doğumlarla birlikte meydana gelen deformasyonlar nedeniyle göze hoş gelmeyen görüntünün yok edilmesi için yapılan operasyonların tümüne genital estetik ameliyatları denir. İç ve dış genital bölge estetik ameliyatları olarak ikiye ayrılan bu ameliyatlar hastane ortamında ve çoğunlukla genel anestezi yöntemi ile gerçekleşir.

Dış genital bölge operasyonlarında küçük dudakların zamanla sarkması ile ortaya çıkan çirkin görüntünün yok edilmesi ve zamanla aşağı sarkan büyük dudaklarında daha dolgun hale getirilmesi işlemleri gerçekleşir. Doğumlarla birlikte gevşeyen kaslardan ötürü yaşanan vajina genişlemesinin önüne geçildiği genital iç bölge operasyonlarında ise tahrip olan yapıların tamiri de yapılabiliyor.

KÜÇÜK DUDAK KÜÇÜLTÜLMESİ OPERASYONU;

Çoğu zaman genital bölgede iç dudağın sarkarak dış dudakları aşmasıyla oluşan çirkin görüntüyü gidermek için  yapılan operasyona küçük dudak küçültme operasyonu adı verilir. Çoğunlukla lokal anestezi ile yapılan operasyon yarım saat sürer.Dikişler eriyebilen iplerle gerçekleştiğinden operasyon sonrasında dikiş alımı yapılmaz.

Ameliyat sonrasında hasta tuvalet ihtiyacını giderirken bölgenin mikrop kapmaması için doktor tavsiyelerini harfiyen yerine getirmek zorundadır. Öte yandan iyileşme süreci içinde cinsel ilişkiye girmekte dikişlerin açılmasına neden olabileceğinden dikkat edilmesi gereken noktalardan birini oluşturur. Hasta ameliyattan bir kaç saat sonra evine gidebilir ve 24 saat sonra banyo yapabilir. Bir iki gün pet ile dolaşmak  dikişlerin zarar görmesini engellerken bölge iki ay içinde tamamen iyileşmiş olur.

İlginizi Çekebilir  Ankara Karın Germe

DIŞ DUDAK DOLGUNLAŞTIRMA

Özellikle 30 yaşını aşmış bayanlarda gözlenen buruşuk ve sarkmış dış dudakların yarattığı kötü görüntü çoğu bayanı oldukça rahatsız eder.Zayıf kişilerde daha çok rastlanan bu durum ise dış dudaklara uygulanan dolgu maddesi ile ortadan kalkar. Son zamanlarda dolgu maddesi kullanımında kişinin kendi vücut yağından elde edilen dolgu yağları tercih edildiğinden işlem kısmen kolay bir şekilde gerçekleşir.

Bu yöntem sonrasında hasta iki saat içinde evine gidebilir. Ağrı ve sızısı olmayan bu müdahalede kesi olmadığından  hasta bir kaç gün içinde geçicek şişkinliklerin ardından operasyon bile geçirdiğini unutabilir. Şişler ininceye kadar rahat çamaşırlar giymezi tavsiye edilen hastaya aynı zamanda antibiyotik tedavisi de uygulanır.

Vajina Daraltma Ameliyatı

En çok normal doğumlardan sonra gözlenen bu durum bir çok bayanı oldukça rahatsız eden bir durum olduğu kadar eşleri de etkileyen bir rahatsızlıktır. Mutlu bir cinsel yaşam için  gerekli genital estetik  müdahalelerin başında gelen vajina daraltılması operasyonu genel anestezi yöntemi ile gerçekleştirilir ve yaklaşık 45 dakika sürer.

Vajinanın rahime yakın olan duvarlarında bulunan kasların sıkılaştırılması ve daraltılması ile  gerçekleştirilen operasyondan sonra hasta aynı gün taburcu edilir. Müdahaleden sonra vajinanın içine yerleştirilen tampon ertesi gün çıkartılırken, hastadan en az 6 hafta cinsel ilişkiden uzak kalması istenir. Bölgenin temiz tutulması ve mikrop kapmaması da iyileştirme sürecini hızlandırırken hastanın ağır işler ve spor yapmaya da bir süre ara vermesi gerekir.