Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Vücut Estetiği

Vücut Estetiği ameliyatları estetik cerrahide vücut şekillendirme, gövde ile ilgili ameliyatlar büyük bir kısmı oluşturmaktadır. Özellikle gebelikten sonra kadınlarda karın bölgesindeki gevşeklikler ve sarkmalar karın germe ameliyatlarının çokça uygulanmasına neden olmaktadır. Ayrıca bölgesel yağlanmalar için bölgesel uygulamalar arasında liposakşın, lazer liposuction uygulama yöntemleri olarak öne çıkmaktadır.

Karın germe ameliyatı daha çok gebelik sonrasında ve aşırı kilo alıp verme durumlarında karın dokusundaki gevşekliklerde uygulanan bir ameliyattır. Genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon yaklaşık 3 saat kadar sürmektedir. Ameliyattan sonra bir ile üç hafta arasında bir iyileşme dönemi geçmektedir. Bu süre sonunda hasta günlük yaşamına dönebilmektedir. Burada amaç fazla derinin, gevşemiş dokuların, fazla yağların çıkartılması ve ameliyat sonrası izlerin bikini bölgesi içinde saklanarak gizlenmesi şeklindedir.

Bütün olarak vücut germe işlemi, sarkık durumdaki kaba etleri, kalça, bel, karın ve dış uylukları estetik olarak düzelten ve tek ameliyatla yapıldığı gibi kademeli operasyonlar şeklinde de tamamlanabilir. Ameliyat kesişi kemer şeklinde çevresel bir iz şeklinde kalacaktır.

Göğüs dikleştirme sarkmış göğüslerin dikleştirilmesi amacıyla oluşturulacak kesilerin şekline, eksiltilecek fazla derinin oranına göre karar verilir. Bu oluşturulacak kesiler pek çok kombinasyonda gerçekleşebilir. Göğüs biçimi oluşturabilmek için protez eklenebilir.

Uyluk germe, Uyluk şekillendirme, kasıktan diz hizasına doğru uyluğun iç bölümünden açılacak olan kesilerle yapılır. Bu kesilerden çalışmasını sürdürecek olan uzman doktor, dokuları sıkılaştırarak pürüzsüz, düzgün bir uyluk yapısı oluşturur.

Koldaki sarkık ve fazla deri kolun bedene bakan iç kısmından kol boyunca açılacak kesi ile alınır. Müdahaleden sonra ilk günlerde şişlik ve hasarlı görünüm olsa da düzgün ve sıkı kol oluşumu hemen hissedilir. Artı olarak cilt kalitesi sadece görünüm bakımından değil dokusal olarak da artacaktır.

İlginizi Çekebilir  Ben (Nevüs) Aldırma

Bölgesel yağlanmalarda ise liposakşın yöntemi kullanılmaktadır. Bu operasyon bir zayıflama yöntemi değildir. Vücudu şekillendirme ameliyatı olarak görülmelidir. Bölgesel yağlanma olan kısımlarda içerideki fazla yağların özel bir vakum sistemi ile çekilmesi esasına dayanan bir uygulamadır. Operasyondan sonra üç hafta kadar korse giyilmesi gerekmektedir. Bu süre boyunca ameliyat bölgesinde korse kullanılması şarttır. Korse kullanımı sonrası iyileşme tamamlanır.

Son gelişmiş teknoloji olan lazer liposakşınla aynı zamanda lazer uygulaması yapılarak daha hızlı bir iyileşme ve dokuların daha hızlı normale dönmesi mümkün olmaktadır.

Vücut estetiği ameliyatları Tüm bu cerrahi müdahaleler için herhangi bir sınır konulmamakla birlikte gelişimini tamamlamamış çocuk ve gençlere bir sağlık zorunluluğu yoksa estetik cerrahi uygulanmaması doğru olacaktır. Hamile ve emziren kadınlarda da bu tarz bir cerrahi işlem düşünülemez. Başka rahatsızlıklar nedeniyle devam eden tedavi süreçleri içindeyken, başka ilaçlar kullanımı söz konusuyken bu tarz bir ameliyatın uygulanması gene mümkün olmayabilir. Uzman doktorla mutlaka süregelen durum net olarak paylaşmalı, olası operasyon planı konusunda kişisel verilerle doktorun bakış açısı netleştirilmelidir.

Vücut estetiği ameliyatlarında İşlem süresi Çalışılan bölge ve kombine edilen uygulama planlarına göre değişkenlik göstermekle birlikte en fazla 2 – 3 saat gibi bir sürede tamamlanan operasyon planları hazırlanır. Yine iyileşme süresini kullanılan tedavi kombinasyonları ve uygulama alanının genişliği belirleyecektir. Hasta duruma göre iki üç gün kadar doktor gözetiminde tutulabilir.