Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Revizyon Burun Ameliyatı

Revizyon Burun Ameliyatı, istenilen sonucu alınamaması ile kaynaklanan ikinci burun ameliyatlarıdır. Estetik cerrahide hastanın istediği buruna kavuşamamasından dolayı duyduğu memnuniyetsizlik nedeniyle yada birinci ameliyat sırasında yapılan yanlış uygulama ile yaşanan soluk alma sorunu nedeniyle gerçekleşen ameliyatlara revizyon ameliyatı denir. Estetik burun revizyonu zor bir ameliyat şekli olduğu için hem hasta hemde doktorlar açısından çok tercih edilen ameliyat türlerinden değildir. Kişiyi ruhsal açıdan olumsuz yönde etkiliyorsa yada ciddi sağlık sorunları yaşanıyorsa gerçekleştirilen burun revizyon ameliyatlarının bir diğer adıda revizyon rinoplasti ameliyatlarıdır.

Estetik BURUN REVİZYON AMELİYATI NEDİR?

Estetik kaygılarla ve sağlık problemlerinden doğan şikayetler üzerine yapılan burun estetik ameliyatlarından memnun olmayan hastaların, yapılan hataların düzeltilmesine ilişkin ikinci kez gerçekleştirilen ameliyat şekline burun revizyon yani revizyon rinoplasti ameliyatı denir. Burun revizyon ameliyatları ciddi sorun teşkil etmiyorsa yapılması pek istenmeyen zorlu ameliyat türlerinden biridir.

Bazen ufak rötuşlarla çözüme kavuşturulan burun revizyon ameliyatlarında bazende baştan sona köklü değişikliklerin yapılması gerekiyor. Burun revizyon ameliyatları çoğunlukla hasta ve doktorun biraraya gelerek üzerinde olumsuz ve olumlu yanları tartışılarak yapılması gereken ameliyat şeklidir. Revizyon rinoplasti ameliyatları, hastanın ilk revizyon burun ameliyatı yaşadığı iyileşme sürecini yeniden tekrarlaması gerektiğinden psikolojik olarak zorlu bir süreci içerir.

Estetik BURUN REVİZYON AMELİYATI NİÇİN YAPILIR;

Burun revizyon ameliyatları, ilk ameliyat sonrasında burun ucunun düşmesi ve gaga burnunu gözlenmesinin yanısıra  şekil verilen kıkırdağın dışarı çıkması ve  kemik oyumunun fazla gerçekleşmesi ile yapılır. Rinoplastinin bir diğer nedeni ise burun tıkanıklıklarının yaşanması ve yapışıklıkların meydana gelmesinden de kaynaklanır. Aşırı kalkık bir burunda burun revizyon ameliyatı nedenidir. Tüm bu sorunların hasta üzerinde yarattığı olumsuz etkiler rinoplastiyi gerektirir. Rinoplasti ameliyatı için yeni bir kıkırdak doku gerekli olacağından hastanın kendi kıkırdak dokusuna başvurulur. Bu dokuda çoğunlukla kişinin kaburga kıkırdaklarından elde edilir.

İlginizi Çekebilir  Burun Estetiği

BURUN REVİZYON AMELİYATI NASIL YAPILIR;

Burun revizyon ameliyatları yapılacak işleme göre daha uzun sürebilen ameliyat türüdür. Revizyon ameliyatlarında öncelikli olarak hastane ortamında genel anestezi yöntemi ile gerçekleştirilir. Sorunun ne olduğu tespit edildikten sonra başlanan müdahalede burnun içine yerleştirilen kıkırdak onarımı ile mümkünse yeniden şekil verilmeye çalışılır.

Şekil almayacak ve onarılamayacak biçimde ise kıkırdak yerinden çıkartılarak kişinin kaburgasından alınan kıkırdak yerleştirilir ve üzerinde hastanın isteğine uygun oynamalar yapılır.Düşen burun toparlanırken diğer istenmeyen görüntü oluşumlarına ilişkin müdahalelerde yapıldıktan sonra burun kapatılarak dikilir. Silikon tamponlarla desteklenen buruna atılan iç dikişler ise kendiliğinden eriyebilen dikişlerdir.

Burun Revizyonu AMELİYATI SONRASI

Rinoplasti ameliyatı sonrasındaki süreç hasta için oldukça sıkıcı bir dönemi oluşturur. İlk ameliyatta yaşadığı dinlenme ve iyileşme sürecini tekrarlayacak olan hasta bu zaman diliminde psikolojik anlamda da kaygı yüklüdür. İkinci ameliyatın getirdiği tedirginlik yine burnunun istediği gibi şekil almamasından duyulan endişeye yönelik olur.

Ameliyat sonrasında takılan ateller ve tamponlar iki gün içinde burundan çıkartılırken,hastanın iyileşme sürecinde kafasını yukarıda tutması gerekiyor. Aynı zamanda burnun sümkürülerek temizlenmeye çalışılması, kahkaha atarak gülmek  yada yemek yerken ağızın aşırı oynatılması dikişlerin açılmasında etkili olacağından bu davranışlardan kaçınılması gerekiyor. Burnun her türlü darbeden uzak tutulmaya çalışılması da gerekirken, hastanın tam anlamı ile iyileşme süreci, bazen bir yılı bulabiliyor.

BURUN ESTETİĞİ REVİZYONUNUN RİSKİ NEDİR;

Yapılan bir burun ameliyatının tekrarlanması olan revizyon rinoplasti ameliyatının en büyük riski istenilen burun formlarına ulaşılamaması olarak görülebilir. Bunun dışında tekrarlanan burun kanamaları, nefes almakta zorlanma,burunda asimetrik bozukluklar,burun ve çevresinde uyuşukluk hissi ve kullanılan materyallerin yarattığı alerjiler burun revize ameliyatlarında başlıca oluşabilecek komplikasyonların başında geliyor.Bu bu riskleri yaşamamak için öncelikli yapmanız gereken ise estetik cerrahınızı iyi seçmeniz ve nasıl bir burun hayal etttiğinizi doktorunuza en iyi biçimde anlatmanız olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Burun Ucu Estetiği