Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal Damar Tedavisi, toplardamarların kanı kalp yönünde yeterince taşıyamaması sonucu, kanın damarda göllenmesi ile damarların belirginleşmesi durumu, hem kan dolaşımı sistemindeki önemli bir sağlık sorunudur hem de göze batan bir estetik bozukluktur. Durumun farklı yöntem ve uygulamalarla cerrahi müdahale olmaksızın tedavi edilmesi mümkündür.

Kılcal damar tedavisi Estetik bir sıkıntı olmasının yanı sıra müdahale edilmeyen hasarlı damar yapısı zamanla daha geniş bir alanda daha yüksek ve dönemeyen kan birikimine neden olacaktır. Hasarlı bölgede sağlıklı kan dolaşımı ve hücre yenilenmesinin sağlanması ve estetik görünümün düzeltilmesi için tedavi uygulanmalıdır.

Kılcal damar tedavisi Lazer tedavileri gelişme çağındaki çocuk ve gençler dışında herkes için kullanılabilmektedir. Hastanın bu yöntemi kullanmak için uygun olup olmadığına uzman doktor karar verir. Kalp pili kullananlar, farklı rahatsızlıklar için ilaç tedavisi sürdürenler, epilepsi hastaları, hamileler ve emziren kadınlarda lazerle kılcal damar tedavisi yöntemleri kullanılamaz.

Kılcal damar tedavisinde kullanılan Q SWİTCHED Lazer; Özel bir lazer uygulamasıdır. En kısa zaman diliminde olabilecek en hızlı lazer ışınlarının doğrudan sorunlu bölgeye ulaşması ile tedavi oluşturulur. Q-switched lazer işlemi, yaşlılık, doğum ve güneş yanığı lekeleri, çil, dövme gibi derideki renk ve doku sorunlarını tedavi etmekte de kullanılmaktadır. Özel bir lazer cihazı ile uygulanan bu yöntem, cerrahi işleme gerek bırakmayan önemli bir gelişme olmuştur.

Seanstan sonra bir iki gün kadar bölgeye su değdirilmemeli, kozmetik, sabun, kimyasal nitelikli ürünler yüze uygulanmamalıdır. Özellikle de güneş etkilerinden uzak durulmalıdır.

Fraksiyonel CO2 lazer; Karbondioksit (CO2) lazer ile dokuların hedef bölümüne ışın gönderilirken, yan dokulara ışın verilmez. Bu şekilde ışınla buharlaştırılan dokuların, hemen bitişiğindeki sağlam dokular tarafından kısa sürede iyileşmesi sağlanmakta, böylece iyileşme süreci kısalmakta ve çok az kabuklanmayla atlatılmaktadır. Fraksiyonel CO2 lazer ışınları dokuda bulunan su molekülleri ile etkileşim kurar. Bu dokular ışınla buharlaştırılır. Uygulamada dokunun collagen yapıları uyarılır ve iyileşme süreci başlar. Buharlaşmış olan dokular, yanlardaki hasarsız dokular yardımıyla hızla iyileşirler.

İlginizi Çekebilir  Ulthera

Radyo frekanslı iğne uygulaması; İğne ile ulaşılamayan çok küçük kılcal damarların, radyo dalgaları ile tahrip edilmesi yöntemidir. Bu yöntemin uygulandığı her damar ilk seansta yok olacaktır. Nadiren ikinci bir seansa ihtiyaç duyulur. Tedavinin ardından nokta şeklinde çok küçük kabuklanmalar oluşur. Çok az oranda kızarıklık ve kabarma görülür. Bu etkiler ilk gün içinde geçer. İkinci gün bir rötuş seansı yapılır. Tedavi ile ortadan kaldırılan damarların yeniden oluşması mümkün değildir. Ancak yeni kılcal damarlar oluşabilir. Bunu önlemek için hasta yaşam tarzında değişiklikler yapmalıdır.

Nd Yag Lazer; 1064 nano metre dalga boyunda ürettiği lazer ışını, damar içinde Oksi – hemoglobin yapı tarafından emilir. Işın böylelikle ısı enerjisine dönüşür. Oluşan ısı sayesinde sorunlu damar küçülerek ortadan kalkar.

Nd: YAG lazer, diğer lazerlere nispeten dokuya daha derin bir etkide bulunmaktadır. Elbette yüzeysel ya da derin tüm damarlar yapılarında etkili olmaktadır. Kalın damarları tümüyle yok etmektedir.

Nd: YAG Lazer Uygulamasının ardından günlük işlerimize hemen dönebiliriz. İşlemin uygulandığı bölgelerde çok az kızarıklık ve kabarma olur. Bu durum da birkaç gün içinde son bulur. Her lazer tedavisinde olduğu gibi bir süre güneşe çıkmamak, tedavi yüzeylerini güneşten korumak gerekir.

Kılcal damar tedavisi işlemlerinin uygulamaların seans sayısı ve alınan sonuçlar, damar cinsi, yerleşimi, kalınlığı ve damar çatlamalarının nedenine göre değişecektir. Seanslar yaklaşık yarım saat kadar sürebilmektedir.

Ben görünümündeki kılcal damarların tedavisinde bir ya da iki seans ile sonuç alınır. Yüz bölgesinde yaygın olarak görünen damar sorunlarında seans sayısı altı yedi kez kadar olabilmektedir. Yüz bölgesindeki kılcal damar tedavi seanslarının arası bir aya yakın tutulmalıdır. Sonuçların belirginleşmesi için üçüncü seansın tamamlanması gerekir. Özellikle burun kenarında oluşmuş kılcal damarların ortadan hemen kalkmayacağı ama hafifleyeceği bilinmelidir. Kalın görünümlü damarlar hemen ortadan kalkarken burunda ve çevresindeki damarlar biraz daha ileri seanslarla kaybolacaktır.

İlginizi Çekebilir  Leke Tedavisi

Tedaviler, olası komplikasyonlara karşı mutlaka bir uzman doktor eliyle gerçekleştirilmelidir.